MĚSTO — KLIMA
Břeclav se dlouhodobě snaží o zlepšení veřejných prostor v centru města. Hlavními problémy jsou hustá doprava, špatná kvalita a údržba veřejných prostor a v neposlední řadě také klima. V letních měsících trpí lidé v Břeclavi nadměrným vedrem a veřejné prostory ani zeleň nejsou na tyto extrémy dobře připraveny. V centrech měst jsou rozsáhlé asfaltové a betonové plochy, které akumulují teplo a zabraňují přirozenému vsaku a vodnímu cyklu, jaký funguje ve volné krajině.
Proto jsme se společně s městem snažili najít základní principy, které by zlepšili podobu, funkci a hlavně mikroklima centrální pěší zóny a přilehlých náměstí. Ve studii jsme se zaměřili na využití prvků tzv. modrozelené infrastruktury, neboli zeleně a vodních ploch v zastavěném prostředí.
-350 t CO2
Kompenzace CO2 výsadbou zeleně.
♻ 1300 m3
Využití dešťové vody.
◎1,1 km
Nové plochy pro pěší.
ARCHITEKTURA
Hlavním cílem je, aby veřejný prostor dobře fungoval a navazovaly na něj kvalitní služby. Proto je důležité, aby se na podobě venkovního prostoru podíleli také majitelé místních provozoven.Ve studii navrhujeme reorganizaci dopravy, nové povrchy, mobiliář a podobu zeleně, které má v kompetenci město. Snažíme se také vhodnými příklady inspirovat soukromé majitele provozoven, např. lepší podobou výloh nebo umístněním venkovní reklamy. V rámci ideové studie jsme řešili centrální prostor od náměstí TGM až po prostor přednádraží ČD. Navrhli jsme celkem 6 řezů typickými oblastmi a stanovujeme hlavní zásady pro revitalizaci venkovní ploch, fasád i uliční a parkové zeleně.
UDRŽITELNOST
Stromy v ulicích fungují jako přirozená klimatizace, odpařují vodu, stíní uliční prostor a zvyšují biodiverzitu. Proto je důležité zajistit jejich správný růst. Ve studii navrhujeme doplnění a revitalizaci stávající zeleně a využití moderních substrátů, které chrání stromy před přílišným zhutněním zeminy, znečištěním z okolní dopravy nebo vysycháním. Veřejný prostor doplňujeme o vodní prvky napojené na sběr dešťové vody nebo např. nový systém hospodaření s dešťovou vodou.
V místech, kde nění možné využít zeleň, navrhujeme dodatečné odstínění nebo např. materiály, které jsou odrazivé, neakumulují teplo a tím pádem snižují tzv. tepelný ostrov města. Výsledkem je městské prostředí, které funguje a je příjemné pro obyvatele i při klimatických extrémech jako jsou sucha, vedra nebo přívalové srážky.